Sihtgrupp: III kooliaste, gümnaasium
Kui olete juba noortega soost ja selle sotsiaalsest konstrueeritusest veidi rääkinud (vt ül 1 ja ül 2), saab hakata mängima soostereotüüpide tagurpidi pööramisega. Looge koos õpilastega eestikeelset (sotsiaal)meediasisu, mis pööraks soorollid ja -stereotüübid tagurpidi: rääkige meestest/poistest nii, nagu räägitakse naistest/tüdrukutest ja vastupidi. Eraldi küsimusena saab arutada, millised kuvandid ja stereotüübid levivad mittebinaarsete inimeste kohta.
Koduse ettevalmistava ülesandena saab noortel paluda leida erinevaid meediatekste või neid koos ekraani jagades välja sorteerida:
- Leidke ajakirjandusest tekste, kus on räägitud sellest, millised on/peaks olema/mida tahavad mehed ja naised (otsisõnad delfi.ee, postimees.ee, err.ee, ohtuleht.ee jt: “mehed”, “mehelik”, “naised”, “naiselik” jne).
- Leidke nö agenda-meediast või maitsemeediast– st end ajakirjandusena esitavad väljaanded, mis kannavad tugevaid maailmavaatelisi hoiakuid – tekste, kus on räägitud sellest, millised on/peaks olema/mida tahavad mehed ja naised. Vt nt: objektiiv.ee, uueduudised.ee, erakondade väljaanded jne.
- Leidke sotsiaalmeediast tekste (kirjalikke, audiovisuaalseid), kus räägitakse sellest, millised on/peaks olema/mida tahavad mehed ja naised. Ja siis pöörake jälle tagurpidi.
Inspiratsiooniks võib kasutada The Man Who Has It All sotsiaalmeediakontosid:
Ülesande autor: Maria Murumaa-Mengel (maria.murumaa@ut.ee), Tartu Ülikooli meediauuringute kaasprofessor
