Digiühiskonna-teemaline jalutuskäik Tartus
Eesmärk on tutvustada infoühiskonnas olulisi mõisteid ja seostada neid nii digitaalse kui füüsilise eluga, kujundades seeläbi infoühiskonna suhtes tasakaalustatult kriitilist vaadet.
Ajakulu: 60 minutit
Autor: Maria Murumaa-Mengel, maria.murumaa@ut.ee
Jalutuskäigu esimene punkt asub.. (klõpsa peale!)
Olete õiges kohas, kui teile avaneb umbes selline vaade:
Digiteemaline koomiksivõistlus “Kuidas internetis hea olla?”
Balti Infohäirete Sekkekeskus ja Täheke kutsuvad 5–10-aastaseid lapsi koostama digiteemalisi koomikseid. Koomiksivõistlusele saab töid esitada 01.10.–31.10.2024. Võitja koomiks ilmub 2024. aasta detsembrikuu Tähekeses ning võitja klass või lasteaiarühm saab auhinnaks internetiturvalisuse mängutunni (koolituse).
Lisaks loositakse kõigi koomiksi saatnud laste vahel välja kolm Tähekese aastatellimust!
Peata kiusamine – säti sõnum turvaliseks!
2. veebruarini 2025 avatud Tartu Kunstimuuseumi näituse “Viltuse maja saladused“ ühe osana saab näha SA Kiusamisvaba Kooli (KiVa) juhi Kristiina Treiali ja TÜ meediapädevuse spetsialisti Inger Klesmenti koostöös sündinud küberkiusamise teemalist tuba “Peata kiusamine – säti sõnum turvaliseks!”
Teadusprojekt Balti Infohäirete Sekkekeskus (lühend BECID)
Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi juhitud teadusprojekt, mis koondab Baltikumi teadlasi, ajakirjanikke ja meediapädevuse spetsialiste, kes töötavad ühiskonna infovastupidavuse tõstmise nimel.
Lisainfo: annaliisa.post@ut.ee (projekti kommunikatsioonispetsialist) ja maia.klaassen@ut.ee (projekti koordinaator)
Teadusprojekt “Meediaklubi”
Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi projekt aitab arendada Eesti laste ja noorte meediateadlikkust. TÜ tudengid viivad 2024. aastal läbi 290 digimeediapädevusi arendavat töötuba lasteaedades ning 1.–9. klassides üle kogu Eesti.
Lisainfo: inger.klesment@ut.ee (projekti vastutav täitja)
LÕPPENUD PROJEKTID
Internetiturvalisuse õppus DigiÄKK
2024. aasta mai keskel toimus Tartus Eesti esimene koolieelikutele suunatud digiturvalisuse välkõppus ehk DigiÄKK, kus osales ligi 200 lasteaialast kümnest Tartu lasteaiast.
Ehkki ürituse fookus oli internetil ja ekraanil toimuval, ei olnud Tähtvere pargis ühtegi ekraani. Uusi teadmisi saadi hoopis vabas õhus eakohaste ning arutlema ja liikuma kutsuvate mängude kaudu, mis õpetasid lapsi internetis turvalisemalt tegutsema. Mänge viisid läbi tulevased õpetajad ja noorsootöötajad Tartu Ülikooli aine „Meediapädevuste mänguline arendamine“ lõputööna.
Digikäkkide sein Tartu [eel]arvamusfestivalil
17. mail 2024 viisid ühiskonnateaduste instituudi tudengid Meediaõpetuse kursusel omandatud teadmised Küüni tänavale. 14 õppurit panid linnarahva läbi põnevate tegevuste arutlema erinevatel meediapädevusega seotud teemadel. Teemad ulatusid filtrimullidest ja valeinfost tehisintellektini.
Tudengite töötubade taustal tekkis üha enam diskussioone telefonikaantest seina ees, kus sai jagada oma suurimaid digikäkke.
TikToki maja
TikToki maja on Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi tudengite kodutööst välja arenenud projekt, mille abil saab arendada ükskõik, millise sihtrühma digi-, meedia- ja infopädevust.
Esimene TikToki maja valmis 2022. aasta lõpus, mil see oli osa toonasest Tartu Raekoja platsil laiuvast traditsioonilisest jõululinnakust ehk Tartu valguskülast (klõpsa pildile, et lugeda Tartu Postimehes ilmunud uudist). Teist TikToki maja sai külastada aga 2023. aasta augustis Paide Arvamusfestivalil.
Autor: Gretel Juhansoo