Ülesanne aitab õpilastel arendada kriitilist mõtlemist ja meediatoodete, sealhulgas arvutimängude, analüüsimise oskust. Mängukogemuse kaudu õpivad õpilased paremini mõistma, kuidas meedia ja mängud loovad ning kajastavad soolisi norme ja stereotüüpe.
Sihtgrupp: II-III kooliastme ja gümnaasium.
Ülesanne
Erinevad uuringud näitavad, et Eestis (ja ka mujal maailmas) kärisevad lõhed erinevate sugude väärtustes aina suuremaks. Veidi võib aidata nö “teist poolt” mõista empaatiaharjutus “Kõnni tema kingades”. iseseisva mahuka ülesandena saab anda õpilastele (valikulise) kodutöö, mille puhul palutakse tal minna ja mängida 6 tundi mingis tugevate soonormidega arvutimängus (GTA, Fortnite, WNBA, Robloxi erinevad mängud – relevantsed ja sobivad mängud tuleks enne ülesande andmist õpilastega koos välja selgitada), aga luues oma mängijaprofiili ja karakteri selgelt vastassoo esindaja tunnustega.
Mängukogemuse järel peaks õppija reflekteerima näiteks järgnevate teemadega seoses:
- kuidas valis tunnused, mis signaliseerivad kindlat sugu, kust ta teab, et poisid/tüdrukud/mittebinaarsed mängijad just nii end esitlevad tavaliselt? Mil määral on tegemist stereotüüpidega, mil määral kohtab selliseid “markereid” mängijate seas päriselt?
- mida muutis oma tavapärase eneseesitluse juures välimuses, kõnes, mängustiilis jne?
- milliseid suhtlussituatsioone tuli selle kogemuse raames ette? kes algatasid suhtluse? milline oli tonaalsus? kas midagi oli väga üllatavalt positiivset? kas midagi oli üllatavalt negatiivset?
- kuidas õppija end selle protsessi käigus tundis? milliseid emotsioone koges? mil määral võttis tema tavaidentiteet ikkagi teatud situatsioonides üle?
Lisakihina ja suurema iseseisva töö raamides võiks õppija intervjueerida ka 3-5 vastassoost mängurit, küsides neilt küsimusi nagu näiteks:
- kui kaua ja mis mänge oled sa mänginud?
- millised on sinu hetke lemmikmängud ja miks?
- kuidas sa ennast mängudes presenteerid, milline on sinu avatar, mängustiil, teistega suhtlemise viis?
- mida sa oled märganud oma kogemuse põhjal – kas meessoost ja naissoost mängijad mängivad kuidagi erinevalt?
- mille järgi sa saad aru, et see või too mängija on kindlalt mees/naissoost?
- kas sul on kunagi juhtunud mängides midagi sellist, mis on sind halvasti tundma pannud ja mida võiks seostada sinu sooga?
Autor: Maria Murumaa-Mengel, maria.murumaa@ut.ee
